Příprava projektů s maximální energetickou účinností
Systémy chlazení a Klimatizace
Chlazení a klimatizace budov nám pomáhají behěm teplých období přežít kvalitní čas v místě bydlení nebo práce. Ve velikém teple nelze žít….
Systémy chlazení a klimatizace budov
Ochlazování budov patří mezi důležité technologické řešení současné moderní doby pro zajištění pracovního komfortu. Tvůrce hlavní koncepce objektu, nehledě na to, jestli je to architekt, nebo investor/developer, potřebuje vědět, že jeho rozhodnutí o tom, jaký bude mít budova tvar, procento i kvalitu prosklení, jaké bude mít fasádní stínící prvky, v konečném důsledku definuje budoucí potřebu na chlazení během léta (i vytápění během otopné sezony).
Není návrh jako návrh a různé architektonické prvky, nebo naopak restrikce udávají přes neměnitelné fyzikální zákony nežádoucí tepelné toky směrem z teplého letního venkovního prostředí (zejména během tropických slunných dnů), které je konečným návrhem chladícího systémů nutno z objektu “odvést”. V opačném případě bude hrozit vnitřní přehřívání objektu a nepohoda jeho uživatelů. Rozumná úsporná koncepce tedy potřebuje počítat s využitím chytře zvolených “pasivních” prvků tepelné ochrany, které v privní řadě snižují celkovou potřebu na chladící výkon chlazení objektu v těch nejteplejších obdobích. To lze řešit vhodnými skly v sklených plochách a fasádách, vhodně umístěných venkovních žaluziích, markýzách či jiných stínících fasádních prvcích, případně využití dalších vhodných řešení (vhodným se jeví volné provětrávání solárními komíny, nebo další koncepce).
Objekty s nesprávně navrženým chladícím systémem, se potkávají obvykle s opakujícími se stížnostmi nájemců či uživatelů chlazených prostor. K tomuto tématu naleznete víc informací na našich stránkách pod tématem “letní přehřívání”.
CHLAZENÍ A ZDROJE CHLADU
Chlazení a Klimatizace potřebují pro svojí funkci mít zdroj chladu. Zdrojem chladu mohou být tepelná čerpadla, venkovní chladící jednotky vzduchem chlazené, vnitřní chladící jednotky vodou chlazené, nebo s odděleným kondenzátorem. U tepelných čerpadel země-voda lze počítat s využitím pasivního chlazení.
- vodní zdroje chladu- vzduchem chlazené, vodou chlazené
- zdroj pro chlazení i pro vytápění - tepelné čerpadlo
- chladivové systémy - split, multisplit, VRF - variable refrigerant flow (VRV - variable volume flow)
Úsporné chlazení je ekonomické
Chlazení a Klimatizace může být navržena a provozována draze, neekonomicky, nebo se dají na provozu vykázat úspory. Návrh ekonomického systému chlazení pro úsporný provoz může být zcela něco jiného než “standardní návrh”. O ekonomických návrzích pojednává stránka o úsporném ekonomickém chlazení.
Projektujeme celou škálu systémů pro chlazení budov – od běžných vodních chladících systémů se suchými chladiči, nebo kompaktními chladícími jednotkami přes chladivové systémy typu split, multisplit, přes větší a vyspělejší systémy VRF (resp. VRV) pro rozsáhlé aplikace.
Umíme hodnotit a počítat taky ekonomické využívání energie bez kompresorového chlazení – Free-cooling (tzv. volné chlazení) a návrhy stropního chlazení, přichlazení podlahovým systémem a také návrh aktivovaných betonových konstrukcí, včetně aktivovaných betonových designovaných interierových tvarovek pro interiérový design.
Zálohované systémy
Zálohování zdroje chladu, nebo energie pro chlazení bývá častokrát požadavkem klienta – který umíme řešit a vyřešit
Chladící výkony a dostatečný komfort
Na každý požadavek existuje dostatečný chladící výkon a vhodná koncepce
Přesný inženýrský návrh
Inženýrský návrh je základem úspěšné koncepce.