Search
Close this search box.

Příprava projektů s maximální energetickou účinností

Ekonomické a úsporné větrání

Bez vzduchu nelze žít ..a navíc ekonomické větrání a kvalitní větrání neroste na stromech…

Ekonomické větrání

Pokud chceme provozovat větrání ekonomicky, s nízkou spotřebou energií, můžeme to rovnou zabalit a vypnout veškeré systémy větrání.

Nebo tady existuje jiné řešení ?  Co třeba vhodný návrh jeho regulace již od samého počátku ?

Řada zákonných pramenů (právních norem) a technických norem definuje požadavky na větrání objektů pro pobyt nebo bydlení osob, zejména:

  • Vyhláška č. 268/2009 Sb. Vyhláška o technických požadavcích na stavby
  • Vyhláška č. 6/2003 Sb. – Vyhláška, kterou se stanoví hygienické limity chemických, fyzikálních a biologických ukazatelů pro vnitřní prostředí pobytových místností některých staveb
  • ČSN 73 4108 Hygienická zařízení a šatny
  • ČSN EN 15665-Z1  Větrání budov – Stanovení výkonových kritérií pro větrací systémy obytných budov
  • ČSN EN 15251 (platnost do 2/2020)- Vstupní parametry vnitřního prostředí pro návrh a posouzení energetické náročnosti budov s ohledem na kvalitu vnitřního vzduchu, teplotního prostředí, osvětlení a akustiky
  • ČSN EN 16798-1 – Energetická náročnost budov – Větrání budov – Část 1: Vstupní parametry vnitřního prostředí pro návrh a posouzení energetické náročnosti budov s ohledem na kvalitu vnitřního vzduchu, tepelného prostředí, osvětlení a akustiky – Modul M1-6
  • ČSN 12 7010 – Vzduchotechnická zařízení – navrhování větracích a klimatizačních zařízení – obecná ustanovení
Kriteria ekonomického větrání
 
Ekonomické větrání – volba vhodného “hardwaru”
 
Na dnešním trhu s větrací technikou lze dohledat mnoho kvalitativně rozdílných výrobků. Na trh nastoupily řady autonomních bytových větracích jednotek, i velikých větracích jednotek. Ekonomické větrání v dnešní době počítá s využitím tepelného výměníku se zpětným získáváním tepla z odváděného (odpadního) vzduchu (ZZT výměník). Je to již moderní etalon současného standardu ve větrání budov. 
Kriteria vhodné volby zařízení VZT již možno hledat v spotřebě elektřiny na jeden m3 vzduchu za hodinu , ve wattech, a taky mj. v účinnosti tepelné výměny výměníku ZZT.  Spotřebu elektřiny v jednotce definují elektromotory, pohony ventilátorů. Pro dlouhodobé použití jsou využívány motory EC. Naopak pro systémy které se nevyužívají dlouhodobé větrání, se obvykle volí AC motory asynchronní pro pohony ventilátorů. EC motory naproti nim jsou sic dražší, ale vykazujíé nižší spotřeby elektřiny a jsou plynule regulovatelné v otáčkách od 0% do 100% výkonu. 

Ekonomické větrání – volba vhodné regulace a regulační logiky

Je zřejmé, že větrání musí být v objektech navrženo. Aby bylo i rozumně provozováno, je příhodné volit vhodné koncepce, které zbytečně zařízení neprovozují, a nevětrá se, když to není nutné. Standardní návrhy větracích systémů v minulé technologické éře sic neřešily moc provoz, a existuje mnoho případů, kdy provozovatel objektu zkrátka větrací zařízení něměl a nemá vůbec v provozu. 

Pokud se chce dnes investor zamýšlet nad volbou ekonomického větrání, je vždy nutno počítat s dodržováním větracích požadavků legislativních norem a zároveň jejich zbytečné nepřekračování. A to ani jak do úrovně objemového množství vzduchu, tak do roviny využitelnosti a výtěžnosti VZT zařízení. Zkrátka, oplatí se volit vhodnou regulaci zařízení, která jasně rozezná, kdy se větrat potřebuje, a kdy to vhodné není, a podle vhodné regulační logiky reguluje výkon větracích zařízení.  

Na téma zdravého větrání nebo vhodných větracích koncepcí naleznete na profesní stránce   mnohé články, např.: 

 

 

 

Verified by MonsterInsights